Jaś i Małgosia to najsłynniejsze kamienice, jakimi może się pochwalić Wrocław. Stoją tuż przy rynku, odgradzając go od potężnego kościoła św. Elżbiety, znanego też jako kościół garnizonowy. Kamienice te mają wiele uroku, nic więc dziwnego, że dla wielu osób stały się obowiązkowym punktem w programie niemal każdej wycieczki po Wrocławiu. Co warto wiedzieć na ich temat?
Kamieniczki, które są dziś jednymi z najważniejszych atrakcji w rejonie wrocławskiego rynku, mogą się pochwalić długą historią. Powstały one ponad 500 lat temu i miały służyć ludziom, których głównym zajęciem była opieka nad licznymi ołtarzami w kościele św. Elżbiety. Dawniej pomiędzy kamieniczkami a kościołem znajdował się cmentarz. Dziś jest to plac, choć o dawnych pochówkach wciąż przypominają liczne tablice nagrobne i epitafia, wmurowane w ściany kościoła. Nie brak wśród nich cennych dzieł sztuki, które zasługują na większą uwagę i które mogą dostarczać nam wielu cennych wiadomości na temat dawnych mieszkańców stolicy Dolnego Śląska.
Same kamienice do dziś urzekają swą formą i pięknymi elewacjami, służą też z powodzeniem turystom oraz wrocławskim działaczom. Barokowa Małgosia znana jest obecnie jako siedziba Towarzystwa Miłośników Wrocławia, natomiast w murach gotyckiego Jasia mieści się Muzeum Krasnoludków. Warto tu zaznaczyć, że w Jasiu jeszcze nie tak dawno miał swoją pracownię rzeźbiarz Eugeniusz Get-Stankiewicz – człowiek bardzo zasłużony dla sztuki współczesnej oraz dla Wrocławia.