Pomnik św. Jana Nepomucena na Ostrowie Tumskim jest jednym z ciekawszych zabytków, z jakimi można się spotkać w trakcie wycieczki po najstarszej części Wrocławia. To ciekawe dzieło sztuki barokowej skutecznie przyciąga uwagę przechodniów. Co warto wiedzieć na jego temat?
Pomnik św. Jana Nepomucena powstał w latach 1730–1732 na zlecenie wrocławskiej kapituły katedralnej. Jego wykonawcą był znany w XVIII wieku rzeźbiarz, Jan Jerzy Urbański. Sam pomnik wykonany został z piaskowca i może się pochwalić ciekawymi dekoracjami. Na co warto tu zwrócić uwagę? Na cokół, na którym artysta zaprezentował najważniejsze sceny z życia św. Jana Nepomucena. Można tu zatem zobaczyć św. Jana w chwili, gdy spowiada królową Zofię, żonę króla Czech Wacława IV Luksemburskiego oraz scenę, przedstawiającą jego śmierć w wodach Wełtawy. Pięknie prezentują się tu również barokowe aniołki oraz kamienne balustrady, dzięki którym pomnik ten nabiera wyjątkowego charakteru.
Wrocław to niezwykłe miasto, na terenie którego cenne dzieła sztuki towarzyszą nam praktycznie na każdym kroku. Warto zwracać na nie większa uwagę, gdyż każde z nich ma ogromną wartość oraz ciekawą historię.

Informacje dodatkowe

Świadczymy nasze usługi informatycznena terenie Wrocławia - tel. 792 792 589. 

Zajmujemy się również projektowaniem stron internetowych i składaniem komputerów dla osób prywatnych.

Zapraszamy do kontaktu telefonicznego w celu umówienia spotkania u Państwa w firmie i ustalenia warunków współpracy.