Aula Leopoldina to jedna z najważniejszych atrakcji, jakimi może się pochwalić Wrocław. To miejsce jest bardzo chętnie odwiedzane i przez miłośników historii, i przez tych, którzy stawiają na kontakt ze sztuką. Dlaczego warto odwiedzić to miejsce? Na czym polega fenomen auli?
 
Aula Leopoldyńska – wyjątkowy skarb
Aula Leopoldyńska to najważniejsze wnętrze, jakim może się pochwalić Gmach Główny Uniwersytetu Wrocławskiego. To wyjątkowo cenny przykład świeckiej sztuki barokowej. Aula ta powstała w latach1728-1732, a nadana jej nazwa miała przypominać o Leopoldzie I – cesarzu, który w 1702 roku ufundował wrocławski uniwersytet. Aula zaprojektowana została przez Christophorusa Tauscha i ozdobiona freskami przez Johanna Christopha Handkego z Ołomuńca. Aulę zdobią też ciekawe rzeźby figuralne, których autorem jest Franz Joseph Mangoldt, wrocławski artysta pochodzący z Moraw. Ornamenty sztukatorskie wykonał z kolei Włoch, Ignazio Provisore. Całość to wspaniała kompozycja, w której architektura, rzeźba i malarstwo pięknie łączą się ze sobą. Warto tu również zwrócić uwagę na taką cechę, jaką jest trójdzielność kompozycji. Mamy tu i wydzielone podium, i audytorium, do tego dochodzi empora muzyczna, wsparta na filarach.
 
Magia malarstwa iluzjonistycznego
Dla miłośników sztuki, którzy odwiedzają Wrocław, Aula Leopoldyńska jest przede wszystkim miejscem, w którym można docenić potęgę i piękno malarstwa iluzjonistycznego. Jakie sceny zasługują tu na wyróżnienie? Jedna z ciekawszych scen została przedstawiona na podium - jest to akt oddania Uniwersytetu w opiekę Matce Boskiej. Nad audytorium znalazło się miejsce na przedstawienie apoteozy Mądrości Boskiej, a nad emporą muzyczną – Mądrości Ziemskiej.
 
Na co jeszcze warto zwrócić uwagę?
W Auli Leopoldyńskiej nie brak pięknych rzeźb i dekoracji rzeźbiarskich. Z pewnością warto tu zobaczyć łuk triumfalny i apoteozę cesarza Leopolda I, znajdujące się w tylnej ścianie podium. Sam cesarz, przedstawiony w sąsiedztwie swych synów – Józefa I i Karola VI, posiada wszelkie atrybuty władcy. Przed nimi znajdują się loże: rektorska i kanclerska. Warto zwrócić tu uwagę na symbole boskiej Opatrzności i władzy świeckiej, które znajdują się nad ich zapieckami. Kolejna ciekawa dekoracja rzeźbiarska znajduje się na balustradzie empory muzycznej. Tu można zobaczyć popiersie hrabiego Johanna Antona von Schaffgotscha. Był on starostą generalnym Śląska, prezydentem Urzędu Zwierzchniego oraz człowiekiem, który sprawował nadzór nad budową Uniwersytetu we Wrocławiu. Warto też przyjrzeć się owalnym portretom, które umieszczono pomiędzy wnękami okiennymi. Przedstawiają one władców oraz dostojników, którzy swą działalnością przyczynili się do powstania oraz do rozwoju uniwersytetu. Warto zwrócić też uwagę na te dekoracje, które znajdują się na obrzeżach okien. Tu zaprezentowano popiersia znanych uczonych, pisarzy oraz poetów.
 
Do zwiedzenia Auli zachęca ogromna ilość dzieł sztuki oraz piękny portal, który prowadzi do jej wnętrza. Ta wyjątkowa atrakcja to miejsce, które z pewnością warto odwiedzić w trakcie wycieczki po tak pięknym mieście, jakim jest Wrocław. To wyjątkowe dzieło sztuki, które na każdym z nas może zrobić ogromne wrażenie.

Informacje dodatkowe

Świadczymy nasze usługi informatycznena terenie Wrocławia - tel. 792 792 589. 

Zajmujemy się również projektowaniem stron internetowych i składaniem komputerów dla osób prywatnych.

Zapraszamy do kontaktu telefonicznego w celu umówienia spotkania u Państwa w firmie i ustalenia warunków współpracy.