Choć to w rejonie rynku pojawia się najwięcej turystów, ważnymi punktami na turystycznej mapie Wrocławia są też jego wyspy. Zainteresowaniem turystów cieszy się zarówno Ostrów Tumski, jak i sąsiadująca z nim Wyspa Piaskowa. Te malownicze skrawki Wrocławia będą atrakcyjnym celem wycieczki dla każdego miłośnika historii i architektury sakralnej. Na jakie atrakcje warto tu zwrócić szczególną uwagę?
 
Z wizytą w katedrze
Niemal każdy przewodnik po Wrocławiu zachęca turystów do odwiedzenia katedry na Ostrowie Tumskim. To piękny przykład sakralnej architektury oraz jeden z najważniejszych obiektów na terenie całego Wrocławia. Katedra wrocławska pw. św. Jana Chrzciciela nie bez powodu określana jest tak często mianem „Matki Kościołów”. Znawcy sztuki zgodnie twierdzą, że tutejsze detale architektoniczne mają ogromną wartość, podobnie jak i znajdujące się w murach tej świątyni wyposażenie. I choć dzisiejszy wygląd katedry jest zasługą powojennej odbudowy, miłośnicy sztuki nudzić się w jej wnętrzu nie będą. Znana z gotyckich i barokowych kaplic, może się też pochwalić wspaniałą nawą główną oraz prezbiterium, w którym znajduje się cenny zabytek sztuki sakralnej – późnogotycki tryptyk. Nagrobki dobrodziejów świątyni, piękne obrazy, w tym uznany za cudowny obraz Matki Boskiej Sobieskiej oraz potężne organy, które trafiły tu po wojnie ze zdewastowanej Hali Stulecia – oto wybranej obiekty, którym w czasie zwiedzania tej świątyni warto się uważniej przyjrzeć.
 
Dwa w jednym
Kolejnym skarbem architektury sakralnej, jakim może się pochwalić Wrocław, jest kościół św. Krzyża. Ten gotycki kościół kolegiacki teoretycznie niczym specjalnym się nie wyróżnia. W istocie są to dwa kościoły, zbudowane jeden na drugim. Dolny kościół pw. św. Bartłomieja może się pochwalić historią sięgającą XIII wieku, z kolei budowę górnego kościoła pw. Świętego Krzyża rozpoczęto w latach 20-tych XIV wieku. Kościół ten może wzbudzić ogromne zainteresowanie wśród miłośników architektury, do jego wnętrza koniecznie powinni też zajrzeć miłośnicy historii. Dlaczego? Bo kościół ten znany jest również jako miejsce pochówku księcia Henryka IV Probusa – fundatora świątyni.
 
Mała, wielka budowla
Niewielki kościół św. Idziego to cenny skarb architektury romańskiej oraz jeden z nielicznych obiektów średniowiecznych, który przetrwał do naszych czasów w praktycznie niezmienionej formie. Oszczędziła go nawet wojna, gdyż – w porównaniu z innymi zabytkami z Ostrowa Tumskiego – zniszczenia wojenne nie były tu zbyt wielkie. Ten cenny zabytek z początków XIII wieku jest jedynym romańskim kościołem, jakim może się pochwalić Wrocław. Jest też miejscem, które – dzięki słynnej Bramie Kluskowej – przyciąga małych turystów oraz tych nieco starszych miłośników legend.
 
Wrocław to wspaniałe miasto, które swymi zabytkami oraz wyspiarską scenerią zauroczy każdego. Wystarczy wziąć do ręki pierwszy lepszy przewodnik po tym mieście, by przekonać się o tym, jak wiele atrakcji czeka tu na zwiedzających. By dokładnie poznać to miasto, należy na jego terenie spędzić więcej czasu. Ci, którzy znajdą dla siebie tanie noclegi w pobliżu Ostrowa Tumskiego i Starego Miasta, w stolicy Dolnego Śląska z pewnością nudzić się nie będą.

Informacje dodatkowe

Świadczymy nasze usługi informatycznena terenie Wrocławia - tel. 792 792 589. 

Zajmujemy się również projektowaniem stron internetowych i składaniem komputerów dla osób prywatnych.

Zapraszamy do kontaktu telefonicznego w celu umówienia spotkania u Państwa w firmie i ustalenia warunków współpracy.