Uchodzi za najpiękniejszą część Wrocławia, która zachwyca nie tylko swymi zabytkami, ale i niezwykłą przeszłością. Ostrów Tumski to jedno z tych miejsc, którymi turyści odwiedzający Wrocław z pewnością będą oczarowani. Jakie atrakcje zasługują tu na szczególne wyróżnienie? Oto kilka zabytków, których w trakcie wycieczki po tej części miasta pominąć nie można.
Wrocławska katedra – raj dla miłośników sztuki sakralnej
Katedra św. Jana Chrzciciela jest najważniejszym zabytkiem sakralnym na terenie nie tylko Ostrowa Tumskiego, ale i całego Wrocławia. Imponujące wieże tej budowli zajmują ważne miejsce w panoramie miasta, są jednocześnie rewelacyjnym punktem widokowym. Kościelne wnętrze również może zachwycić swym wyglądem. Nie brak tu cennych zabytków sztuki sakralnej, w gronie których wyróżnia się tryptyk z XVI wieku oraz drewniane stalle z XVII stulecia. Warto tu również zwrócić uwagę na boczne kaplice oraz imponujące organy, które przed wojną zdobiły wnętrze wrocławskiej Hali Stulecia.
Wokół placu Kościelnego
Jednym z najważniejszych punktów na terenie Ostrowa Tumskiego jest plac Kościelny. Jego największą ozdobą stał się barokowy pomnik św. Jana Nepomucena, przyciągający uwagę nie tylko swymi rozmiarami, ale i formą. W sąsiedztwie tego XVIII-wiecznego pomnika czeka kolejny cenny zabytek architektury sakralnej. To kościół św. Krzyża, który jest jednym z najbardziej oryginalnych kościołów na terenie Dolnego Śląska. Wzniesiony pod koniec XIII wieku, jest kościołem piętrowym, składającym się w istocie z dwóch świątyń zbudowanych jedna na drugiej.
Z wizytą w Muzeum Archidiecezjalnym
Związany z władzami kościelnymi Ostrów Tumski może się pochwalić jedną z najstarszych i najciekawszych placówek muzealnych na ziemiach polskich. To Muzeum Archidiecezjalne, które powstało pod koniec XIX stulecia. Dziś placówka ta może się pochwalić imponującymi zbiorami, które oczarują każdego miłośnika sztuki sakralnej. Wśród eksponatów ważne miejsce zajmują stare księgi i szaty liturgiczne, nie brak tu również dzieł sztuki, które dawniej zdobiły wnętrza dolnośląskich świątyń. Nie lada gratką są tu również egipskie mumie oraz takie zabytki, jak słynna „Księga Henrykowska” czy najstarszy polski dzwon.
Ogród Botaniczny, czyli zielone oblicze Ostrowa Tumskiego
Choć Ostrów Tumski to przede wszystkim zabytkowe kościoły i pałace należące do biskupów, warto pamiętać i o tych atrakcjach, które wiążą się z przyrodą. Miłośników zieleni z pewnością zachwyci tutejszy Ogród Botaniczny, będący własnością Uniwersytetu Wrocławskiego. Z tą niezwykłą oazą zieleni, urządzoną w początkach XIX wieku, sąsiaduje jedna z ciekawszych placówek muzealnych Wrocławia. To Muzeum Przyrodnicze, które swymi niezwykłymi zbiorami może oczarować każdego – nie tylko miłośników fauny i flory.
Na terenie tak pięknego miasta, jakim jest Wrocław, cennych zabytków i malowniczych zakątków jest wiele. Kto w czasie wycieczki po stolicy Dolnego Śląska chce ujrzeć najważniejsze atrakcje tego miasta, ten koniecznie powinien odwiedzić Ostrów Tumski. Piękna architektura oczaruje każdego, a wyjątkowa atmosfera tej części miasta sprawi, że dla każdego z nas pobyt na terenie Ostrowa okaże się wyjątkowym doświadczeniem.