Budowle ratuszowe tworzą wyjątkową kolekcję perełek dawnej architektury, przy czym regionem szczególnie atrakcyjnym pod tym względem okazuje się Dolny Śląsk. Tu w niemal każdym mieście czeka na nas piękny ratusz. Gdzie warto się wybrać, by zwiedzić najciekawsze obiekty tego typu? Bez wątpienia miastem, które może się pochwalić najwspanialszą siedzibą władz miejskich, jest Wrocław. Tutejszy ratusz to nie tylko jeden z piękniejszych zabytków Dolnego Śląska, ale i najwspanialsza ozdoba wrocławskiego rynku. Co warto wiedzieć na jego temat?
 
Średniowieczna budowla i jej dzieje
Historia wrocławskiego ratusza sięga czasów średniowiecza. Wiadomo, że gmach mający służyć władzom miasta, powstał w tym miejscu już w połowie XIII stulecia. Liczne prace, powojenna odbudowa – wszystko to sprawiło, że wrocławski ratusz zachwyca do dziś. Najważniejsze cechy stylowe tej budowli nadane zostały w XIII-XVI wieku. Sam ratusz uznawany jest obecnie za jeden z najciekawszych przykładów późnogotyckiej architektury w Polsce, choć w trakcie zwiedzania tego obiektu dostrzec można sporo cech typowych dla innych stylów. Doskonałym dowodem na to będzie dawna izba sądowa – najstarsza część ratusza, a jednocześnie – jeden z ciekawszych przykładów sztuki romańskiej na terenie dolnośląskiej stolicy.
 
Ratuszowe elewacje – unikalne dzieła sztuki
Ratuszowe elewacje są wyjątkowymi dziełami sztuki, a każda z nich może się pochwalić pięknymi dekoracjami i unikalnymi detalami architektonicznymi. Na jakie obiekty warto zwrócić szczególną uwagę? Ozdobą elewacji wschodniej jest ciekawy kwadrant astronomiczny, stanowiący jedną z ciekawszych pamiątek z okresu średniowiecza, z kolei elewacja południowa zadziwia wspaniałymi wykuszami z późnogotycką kamieniarką. Uwagę turystów przyciąga również zejście do Piwnicy Świdnickiej – najstarszej restauracji w mieście, która powstała w miejscu średniowiecznej piwiarni. Wiadomo, że już w latach 20-tych XIV wieku w tym miejscu serwowane było piwo, które do Wrocławia sprowadzano z pobliskiej Świdnicy. Ważnym elementem w panoramie współczesnego miasta jest też ratuszowa wieża. Ma ona 67 m wysokości, a jej głównymi ozdobami są takie elementy, jak renesansowy hełm oraz XIV-wieczny, najstarszy w Polsce dzwon zegarowy.
 
Muzeum Sztuki Mieszczańskiej
Kto w czasie wycieczki po Wrocławiu nie chce ograniczać się do podziwiania ratuszowych elewacji, ten może zajrzeć do historycznych wnętrz. Jak to możliwe? Wyjaśnienie jest proste – współczesny ratusz to przede wszystkim siedziba jednej z najciekawszych placówek muzealnych, jakimi może się pochwalić Dolny Śląsk. To Muzeum Sztuki Mieszczańskiej, kuszące nie tylko pięknymi wnętrzami, ale i ciekawymi wystawami, dzięki którym każdy z nas może w przyjemny sposób poszerzać swą wiedzę na temat regionu, jego historii oraz kultury.
 
Wrocław to wspaniałe miasto, a wycieczki po jego terenie sprawią wiele radości wszystkim miłośnikom dawnej architektury oraz turystom-historykom. W takich obiektach, jak wrocławski ratusz, wciąż można poczuć ducha dawnych czasów, a pobyt w zabytkowych wnętrzach dla każdego z nas może się okazać wyjątkowym doświadczeniem.

Informacje dodatkowe

Świadczymy nasze usługi informatycznena terenie Wrocławia - tel. 792 792 589. 

Zajmujemy się również projektowaniem stron internetowych i składaniem komputerów dla osób prywatnych.

Zapraszamy do kontaktu telefonicznego w celu umówienia spotkania u Państwa w firmie i ustalenia warunków współpracy.