Katedra pod wezwaniem Św. Jana Chrzciciela jest jednym z najcenniejszych zabytków architektury sakralnej w Polsce, jest też symbolem Wrocławia i jego najstarszej dzielnicy – Ostrowa Tumskiego. Ta budowla to liczne legendy, ciekawa i długa historia oraz cenne dzieła sztuki, które dziś można podziwiać w wiekowym wnętrzu. Dlaczego ten zabytek jest tak ważnym punktem w programie każdej wycieczki po stolicy Dolnego Śląska?

Dzieje wrocławskiej katedry
Katedra pod wezwaniem Św. Jana Chrzciciela to zabytek wyjątkowy, a historia też świątyni sięga czasów, gdy Wrocław stał się siedzibą biskupstwa. Budowę obecnej świątyni rozpoczęto w latach 1244–1277 w miejscu, w którym już od początku X wieku stały mniejsze kościoły. Obecna katedra jest zatem już piątą świątynią stojącą w tym miejscu! Warto też podkreślić, że XIII-wieczna katedra na Ostrowie Tumskim była pierwszą gotycką świątynią w Polsce. Rozbudowana w XIV i XV wieku, remontowana w kolejnych stuleciach, została w 70% zniszczona w trakcie II wojny światowej. Jej do połowy lat 70-tych XX wieku, a efekty wykonanych wówczas prac możemy dziś bez przeszkód podziwiać w czasie wycieczki po Wrocławiu. Na co warto zwrócić uwagę podczas zwiedzania tego zabytku?

Katedra na Ostrowie Tumskim: czym zachwyca ta budowla?
Wrocławska katedra jest ciekawym przykładem trójnawowej bazyliki, która zachwyca imponującymi rozmiarami. Długość tej świątyni to 100 metrów, szerokość – 44, 5 metra. Wieże, które liczą sobie aż sto metrów wysokości, są z kolei największą ozdoba świątyni oraz jednym z najważniejszych elementów w panoramie tego miasta. Od lat są one z powodzeniem wykorzystywane jako punkt widokowy, z którego roztacza się wspaniały widok na Ostrów Tumski, Stare Miasto oraz najbliższe ich okolice. Uwagę turystów przyciąga też piękny portal główny, który ozdobiony jest kamiennymi rzeźbami Matki Bożej, św. Pawła i św. Grzegorza oraz figurami patronów Śląska i Czech. Przy innym wejściu pojawia się z kolei tak niezwykła dekoracja, jaką jest zastygła w przerażającym grymasie głowa. Wiąże się z nią jedna z wielu wrocławskich legend, których warto wysłuchać przed wejściem do wnętrza katedry. A co można zobaczyć w jej wnętrzu?

Skarbnica wyjątkowych dzieł sztuki
Kto zajrzy do wnętrza katedry na Ostrowie Tumskim, ten będzie się mógł nacieszyć widokiem wyjątkowych dzieł sztuki sakralnej. Na jakie elementy wyposażenia warto zwrócić szczególną uwagę? Do najcenniejszych zabytków zalicza się tu późnogotycki tryptyk Zaśnięcia Najświętszej Marii Panny. Do Wrocławia trafił on już po zakończeniu wojny z Lublina. Wspaniale prezentują się też dębowe stalle z XVII wieku oraz największe w Polsce organy. Nie brak tu i innych dzieł sztuki, obok których nie można przejść obojętnie. Kolekcja dawnych obrazów i rzeźb sprawia, że wizyta w tym kościele stanie się dla każdego z nas wyjątkową lekcją sztuki oraz historii.

Katedra na Ostrowie Tumskim to najważniejsza budowla sakralna, jaką może się pochwalić współczesny Wrocław. Świątynia ta nie bez powodu stała się obowiązkowym punktem w programie każdej wycieczki po tym mieście. Piękna architektura, cenne wyposażenie wnętrza oraz wieże, będące jednym z najlepszych punktów widokowych na terenie Wrocławia – oto czynniki, które decydują o ogromnej popularności tej świątyni wśród zwiedzających Ostrów Tumski turystów.

Informacje dodatkowe

Świadczymy nasze usługi informatycznena terenie Wrocławia - tel. 792 792 589. 

Zajmujemy się również projektowaniem stron internetowych i składaniem komputerów dla osób prywatnych.

Zapraszamy do kontaktu telefonicznego w celu umówienia spotkania u Państwa w firmie i ustalenia warunków współpracy.