Od momentu powstania Internetu, powstały tysiące wyszukiwarek internetowych, jednak kilka z nich wciąż dominuje nad pozostałymi, a korzysta z nich niemal cała rzesza internautów. Wyszukiwarki internetowe są szczególnie ważne dla właścicieli stron internetowych, którzy w celu promowania witryny powinni ją zarejestrować. Najważniejszymi wyszukiwarkami światowymi są Google, Altavista, Yahoo oraz MSN. W Polsce najważniejszymi portalami, które udostępniają wyszukiwanie informacji są Onet, Wirtualna Polska oraz Interia. Jednak ponad 90 % wyszukiwań w polskim Internecie realizowane jest przez Google. Jakość wyników wyszukiwania z Google doceniły portale Onet oraz Interia i zrezygnowały ze swoich algorytmów wyszukiwania. Aktualnie wyświetlają one wyniki z wyszukiwarki Google.
Wyszukiwarki internetowe i ich działanie znacznie się od siebie różnią. Działalność wyszukiwarek opiera się na algorytmach, które są niezwykle skomplikowane i tajne. Wszystkie wyszukiwarki maja podobną budowę, która składa się z bazy danych, w której zapisywane są strony internetowe, robota, który zajmuje się odszukiwaniem i indeksowaniem nowych witryn, a także z systemu, który wyszukuje oraz ocenia strony. Bazy danych zapisywane są na potężnych serwerach, dzięki czemu możliwy jest zapis danych o miliardach witryn, a wyszukiwanie w nich informacji odbywa się bardzo szybko. Robot, który dostarcza informacje do bazy danych, może odszukać stronę poprzez śledzenie łącz internetowych, bądź dzięki temu, że właściciel witryny samodzielnie zgłosi stronę internetową w wyszukiwarce.
Dane, które zdobywa robot są poddawane dogłębnej analizie, a następnie oceniane w oparciu o algorytmy. Po wpisaniu w pole wyszukiwarki haseł, są wyświetlane strony internetowe, które w największym stopniu odpowiadają poszukiwanym przez użytkownika informacjom. Witryny są przedstawiane w odpowiedniej kolejności, na którą wpływ mają tytuł, opis, adres domeny oraz wiele dodatkowych cechy witryny internetowej. Stanowią one grupę najważniejszych informacji o stronie i mają decydujący wpływ na to, którą stronę wybierze internauta w poszukiwaniu interesujących go danych. Zwykle bierze on pod uwagę wyniki wyświetlone na pierwszej stronie, a ich ilość waha się od dziesięciu do dwudziestu. Dlatego tak ważne jest, aby strona internetowa znalazła się wśród pierwszych dziesięciu witryn rys. 2 .

Informacje dodatkowe

Świadczymy nasze usługi informatycznena terenie Wrocławia - tel. 792 792 589. 

Zajmujemy się również projektowaniem stron internetowych i składaniem komputerów dla osób prywatnych.

Zapraszamy do kontaktu telefonicznego w celu umówienia spotkania u Państwa w firmie i ustalenia warunków współpracy.