Komunkat BIOS "cmos checksum error defaults loaded" jest dość często spotykanym komunikatem przy starcie komputera. Komputer po wyświetleniu komunikatu czeka na dalszą reakcję użytkownika – albo “F1” i uruchamia dalej, albo “DEL” lub “F2” – wejście do biosu. Powodów na takie zachowanie komputera może być kilka. 

Naczęstszym problemem powodującym wyświetalnie tego komunikatu jest stara bateria na płycie głównej podtrzymująca pamięć BIOS'u. Tak jak każda bateria w końcu po kilku latach działania rozładowuje się. Sprawna bateria powinna mieć napięcie minimum 3 V. Dlatego jeśli mamy miernik napięcia, warto zmierzyć wartość napięcia na baterii po wyciągnięciu jej z komputera. Jeśli nie mamy takiego miernika najlepiej kupić w sklepie nową baterię CR 2032 i wymienić ją (koszt niewielki a w zdecydowanej większości przypadków rozwiązauje problem.

Czasami powodem takiego zachowania BIOS'u może być także zmiana konfiguracji komputera (np. dołożenie pamięci RAM). W takim wypadku wystarczy wejść do BIOS'u i zapisać ustawienia. Jeśli to było przyczyną - po zrestartowaniu komputera komunikat się już nie pojawi. 

Jeśli powyższe rozwiązania nie przyniosą rezultatów, proponuję odłączyć wszystkie dodatkowe urządzenia jak np. dyski twarde, nagrywarki, porty usb oraz karty rozszerzeń (muzyczne, usb, lpt itp.). Następnie resetujemy ustawienia BIOS za pomocą zworki na płycie głównej i po uruchomieniu komputera wchodzimy do BIOS i ustawiamy prawidłową konfigurację. 

W przypadku gdy powyższe kroki nie przyniosły rezutatów, można jeszcze spróbować zaktualizować BIOS do najnowszej wersji. Jeśli posiadamy już najnowszą wersję można spróbować wgrać ją ponownie. 

Jeśli wszystkie powyższe kroki nie spowodowały zniknięcie komunikatu, prawdopodobnie problem jest z uszkodzonym modułem CMOS w którym są zapisywane ustawiania BIOS. W takim wypadku, gdy mamy np. drugą taką samą płytę głowną która nie działa z innej przyczyny ale ma nieuszkodzyny moduł CMOS i nie jest on wlutowany w płytę główną, wystarczy je ze sobą zamienić. 

Jeśli układ jest wlutowany w płytę główną, w większości przypadków nie jest opłacalna jego wymiana. Pozostaje więc wymiana płyty głównej na nową.

Informacje dodatkowe

Świadczymy nasze usługi informatycznena terenie Wrocławia - tel. 792 792 589. 

Zajmujemy się również projektowaniem stron internetowych i składaniem komputerów dla osób prywatnych.

Zapraszamy do kontaktu telefonicznego w celu umówienia spotkania u Państwa w firmie i ustalenia warunków współpracy.