W naszej codziennej pracy często spotykam się z problemem wyboru programu antywirusowego. W wielu firmach niestety nadal korzysta się z otrzymanych wersji testowych programów antywirusowych lub "bezpłatnej" wersji programu AVAST, który niestety nie jest legalną alternatywą dla firmy. AVAST jest programem bezpłatnym wyłącznie do użytku domowego - dla firm dostępna jest wersja płatna. Wiele osób bagatelizuje zakup programu antywirusowego twierdząc, że jest to niepotrzebny wydatek dla firmy. Problem zaczyna się wtedy, gdy wirus zainfekuje komputer albo zaszyfruje na nim dane. Wtedy koszty odzyskania danych są wielokrotnie wyższe niż zakup programu. 

Moje wieloletnie doświadczenie na polu programów antywirusowych nauczyło mnie, że są tylko 2 programy antywirusowe które skutecznie potrafią ochronić nasz komputer - NOD32 oraz Kasperky Antivirus. Jeśli jednak zależy Wam na bezproblemowej pracy z komputerem i nie chcecie zastanawiać się dlaczego niektóre strony się nie wczytują - wybierzcie program NOD32. Zapewne wiele osób będzie próbować przekonywać mnie, że jest wiele innych dobrych programów. Ja swoją opinię opieram na pracy z ok. 1000 komputerami z zainstalowanymi różnymi programi antywirusowymi. Z każdym programem antywirusowym (oprócz NOD'a) miałem jakiś problem. Dla przykładu:

1. Avast - strasznie spowalnia komputer, natomiast zapewniona przez niego ochrona jest na bardzo niskim poziomie. Dla firmy i tak trzeba kupić płatną wersjęm więc według mnie szkoda na niego pieniędzy.

2. Norton Antivirus (wersja dla użytkowników biznesowych) - ciągłe problemy z aktualizacjami programu co powodowało ciągłe interwencje i reczne wymuszanie aktualizacji. Nawet przy kilku stanowiskach jest to męczące.

3. Norton Antivirus (wersja domowa) - ładnie wygląda, ale niestety bardzo obciąża komputer.Program antywirusowy nie powinien zbytnio obciążać komputera.

4. Panda Antivirus - tragedia, omijać z daleka. Problemy z wydajnością, zawieszaniem komputera i blokowaniem systemu.

5. McAfee Antivirus - po zainstalowaniu programu ciężko jest się go pozbyć. Potrafi zablokować możliwość korzystania z internetu. Najlepiej się go wystrzegać.

6. Kaspersky Antivirus - najlepszy po NOD32. Niestety dość mocno potrafi obciążyć komputer podczas pracy i zablokować możliwość korzystania z niektórych stron.

 

Dla mnie najlepszym wyborem jest NOD32 - sprawia najmniej problemów podczas codziennego użytkowania komputera i bardzo dobrze chroni komputer przed zainfekowaniem przez wirusy. Kiedyś nawet specjalnie sprawdzałem możliwość zainfekowania komputera wirusem przy działającym NOD'dzie i  po 30 minut odpuściłem - wszystkie wirusy zostały przez NOD'a usunięte. WAŻNE - program nie obciąża mocno komputera w codziennej pracy, jest więc idealny w przypadku starszych komputerów w firmach. 

NOD32 dostępny jest w kilku wersjach w zależności od ilości stanowisk na których chcemy go zainstalować. Warto przejrzeć wszystkie możliwe opcje, ponieważ ceny zakupu licencji na kilka stanowisk są znacznie niższe.

Więcej informacji można znaleźć na stronie producenta programu NOD32.

Informacje dodatkowe

Świadczymy nasze usługi informatycznena terenie Wrocławia - tel. 792 792 589. 

Zajmujemy się również projektowaniem stron internetowych i składaniem komputerów dla osób prywatnych.

Zapraszamy do kontaktu telefonicznego w celu umówienia spotkania u Państwa w firmie i ustalenia warunków współpracy.